Istorija

Paskutinis sovietų sąjungos pilietis

  • Yra 2004-ųjų metų filmas su Tom Hanks pavadinimu The Terminal. Istorija apie rytų Europos pilietį, kuris įstringa oro uosto terminale, nes skrydžio metu jo šalyje įvyksta perversmas, pasikeičia politinė situacija ir šalies tokiu pavadinimu tiesiog nebelieka. Jis, kaip nebeegzistuojančios šalies pilietis, nebegali nei įžengti kojos į Ameriką, nei sugrįžti atgal, tad jam tenka gyventi tiesiog oro uoste. Nors šis filmas įkvėptas Irano pabėgelio, kuris iš tiesų pragyveno viename prancūzijos oro uostų net 18 metų, tačiau yra ir kita išties gan nemažai panašumų turinti istorija. Istorija apie kosmonautą, kuris buvo Mir kosmoso stotyje, kai sovietų režimas sugriuvo. Dėl kilusios krizės ir prasidėjusios hiperinfliacijos, pinigų labai trūko ir buvo stengiamasi taupyti kiek įmanoma, tad akivaizdu, kad kosmoso industrija tikrai nebuvo pagrindinis prioritetas. Vietos Soyuz raketoje buvo atidavinėjamos kitų šalių astronautams už gan pigiai, o taipogi net buvo svarstoma apie kosminės stoties pardavimą, kol ji dar pilnai funkcionuojanti. Klausiant apie grįžimą namo, šiam kosmonautui būdavo atsakoma jog nėra pinigų, kad dar reikės palaukti. Rezultate jis kosmose įkalintas prabuvo dvigubai ilgiau nei buvo numatyta jo misija, t.y. 311 dienų ir gavo "paskutinio sovietų piliečio" pravardę. Nors skaičius ir nemažas, tačiau tai visgi nėra rekordas, kurį vis dar turi kitas rusas, toje pačioje Mir stotyje už poros metų išbuvęs daugiau nei 14 mėn, t.y. 437 dienas. Skirtumas tik tas, kad rekordininko buvimas buvo numatytas, jis pats tam pasisiūlė savanoriu ir buvo pasiruošęs.

Černobylis

  • Serialas Chernobyl (2019), kuris susilaukė netikėtai daug populiarumo (ir ne be reikalo, nes jis išties puikus), labai suaktyvino domėjimąsi šia istorine tema. Visgi tai išties labai įdomi istorija apie vieną didžiausių žmogaus sukeltų katastrofų istorijoje. Vienas reddit'o vartotojas sukūrė įrašą, kuriame prabėga pro visus pagrindinius šios istorijos punktus, kartu su istorinėmis nuotraukomis. O kas liečia TV serialą, kaip bebūtų 5 valandose visko nesudėsi ir žinoma show turi bent kiek dramatizuoti įvykius, tačiau kūrėjai stengėsi išlaikyti istoriją kuo arčiau teisybės ir jiem tai išties puikiai pavyko. Apie tai kokie sprendimai buvo priimami ką ir kaip parodyti ir kaip tokia istorija perteikiama video formatu - podcaste pasakoja serialo autoriai.

Pirmasis McDonalds Rusijoje

  • 1990-tųjų sausio 31-ąją buvo atidarytas pirmasis McDonalds restoranas Rusijoje. Buvo tikėtasi, kad atidarymo dieną bus aptarnauti apie 1000 žmonių, tačiau šalyje, kur vidutinė alga tuo metu siekė 150 rublių, kai tuo tarpu Big Mac'as - 3,75, prieš restorano atidarymą lauke jau lūkuriavo apie 5x daugiau žmonių. Teigiama, kad dienos eigoje pro duris pražygiavo išviso apie 30 000 žmonių!

Slapta JAV šaltojo karo misija