Motyvacija

Transcribing knowledge to make sense for me and other people

Principai

Have you ever had the feeling that your head is not quite big enough to hold everything you want to remember?

Asmeninių minčių kaupimo konceptas egzistuoja nuo senovės laikų, kaip commonplace book, kas pasak Wikipedijos yra:

a way to compile knowledge, usually by writing information into books. Such books are essentially scrapbooks filled with items of every kind: recipes, quotes, letters, poems, tables of weights and measures, proverbs, prayers, legal formulas. Commonplaces are used by readers, writers, students, and scholars as an aid for remembering useful concepts or facts they have learned. Each commonplace book is unique to its creator's particular interests.

Šiais laikais toks commonplace book procesas virto į personal knowledge base:

an electronic tool used to express, capture, and later retrieve the personal knowledge of an individual. It differs from a traditional database in that it contains subjective material particular to the owner, that others may not agree with nor care about. Importantly, a PKB consists primarily of knowledge, rather than information; in other words, it is not a collection of documents or other sources an individual has encountered, but rather an expression of the distilled knowledge the owner has extracted from those sources.

Jau ne vienerius metus pasamoniškai gainiojuosi šios minties: pradedant nuo asmeninio tinklaraščio, ypač Rinktinės kruopos, kurių sugebėjau išspausti visas 9-ias, tęsiant nuolatiniais shared post'ais soc. tinkluose, taipogi vis ieškau įrankių organizuoti savo ganėtinai chaotiškoms mintims, vis bandau naujus notes ir todo list apps'us, kurie padėtų visą tai susisteminti. Ir pagaliau iš viso to išsivystė šis wiki stiliaus PKB projektas.

Manau, kad nesu polimatas, tačiau tikrai turiu panašių polinkių. Turiu gan didelį alkį žinioms ir man labai patinka sužinoti vis kažką naujo, įgauti vis naujų įžvalgų vis skirtingose srityse. Ir taip, visi žinom, kaip yra sakoma Jack of all trades, master of none, kinų alternatyva: Equipped with knives all over, yet none is sharp, o estiškas variantas: Nine trades, the tenth one — hunger, tačiau manau, kad turint platų požiūrį, insight'ų iš daug įvairių sričių ir generalizuotas žinias, tai gali suteikti unikalią kombinaciją, kuri taipogi gali būti pranašumu.

Priežastys

Viena pagrindinių priežasčių kodėl noriu turėti asmeninę wiki - nes manau, kad vien atminties neužtenka. Daug kas tiesiog užsimiršta ir dėlto kalta ne tik genetika, bet ir tai, kad internete skaitau tikrai daug ir apie ganėtinai skirtingas temas, tad visko prisiminti ko gero būtų neįmanoma. Tikriausiai girdėjote faktus, kad šiuolaikinis žmogus dabar per dieną bombarduojamas didesniu kiekiu informacijos, nei senovėje žmonės sužinodavo per visą savo gyvenimą ar kad informacijos kiekis dabar dvigubėja kas 12 mėn. Tad nenuostabu, kad ieškau būdų offloadinti šią informaciją. Noriu turėti išorinę galvoje laikomos informacijos duomenų saugyklą, padaryti ją lengvai pasiekiamą, organizuotą, indeksuotą ir lengvai ieškomą, kad reikiamą temą ir straipsnį galėčiau ištraukti labai greitai, bet kokiame kontekste. Ir jeigu jau skyriau sąlyginai nemažai laiko domėdamasis apie konkrečią temą, manau, kad galima skirti bent minimaliai ir dar, jos išsaugojimui ir sugrupavimui.

Paskirtis

Our goal in life is to collect the dots and connect the dots but we can't do both at the same time. A wiki makes a history of both and tries to make sence of all of this.

Taigi tokia wiki turi 3 pagrindines paskirtis:

  1. minčių saugojimas, organizavimas ir padarymas jas greitai randamonis

  2. prieinamumas bet kam

  3. knowledge path kūrimas

-Pirmasis punktas susijęs su tuo, kad saugomos informacijos vertė auga tiesiogiai nuo to, kaip lengvai ji gali būti randama ir perpanaudojama.

-Kalbant apie antrąją paskirtį - visada mėgau tomis žiniomis dalintis. Jeigu anksčiau tai darydavau tinklaraščio pagalba, dabar manau, kad tai atima gal kiek per daug laiko. Parašyti vieną long grid'ą, atimdavo apie 4 h, kartais net ilgiau, nes rašydamas pirmiausia atlieku gan nemažai research'o, faktų tikslinimo, o parašęs dar daugybę kartų performuluoju ir stengiuosi savo mintis išdėlioti logiškiau ir tas grumuliavimas atima daugiausia laiko. Suveikia taisyklė, jog 80% darbo išeikvoja pusę projekto laiko, o likę 20% sueikvoja likusią pusę. Taip tinklaraščio rašymas įgavo slengstį, per kurį perlipti pradėjo darytis vis sunkiau ir tai kuo puikiausiai matosi iš smarkiai retėjančių įrašų. Dabar dažniausiai pasidalinu nuoroda į šaltinį ir tiesiog parašau trumpą aprašą ar mintis. Ir toks flow pasirodė patrauklus: numeti savo mintį, padedi kitiems sužinoti ir atkreipti dėmesį į tai, ką sužinojai tu, kartais iššauki diskusijas ir svarbiausia - tai galima padaryti lengvai, greitai ir neįpareigojančiai. Jeigu vienos pastraipos įrašai man pasirodydavo nepriimtini tinklaraščiui, tai puikiai tiko iš principo į trumpas žinutes orientuotiems soc. tinklams. Toks pats pamatinis workflow pritaikomas ir wiki, tik skirtumas - truputėlis prasmingiau ir neužsikas bendrame pasąmonės sraute, kas yra soc. tinklai.

-Trečioji paskirtis, knowledge path, arba timeline - labai įdomu išsaugoti nueitą kelią. Taip lengviau susidaryti kontekstą. Stebint galima matyti, per kokias temas šokinėjama, kaip atsiranda asmeninis vystymasis, asmeninis žinių kelias ir kaip po truputėlis jungiasi visi tie surinkti taškai.

Taigi dėl šių priežasčių atsirado šis be perstojo atnaujinamas žinių indeksas, kuriame bandysiu išsaugoti mintis, konspektuosiu tai kas pasirodė įdomu ir tiesiog apie viską apie ką sužinojau. Tai nėra tutorialų, saviugdos ar reikšmingų straipsnių rinkinys, tačiau manau, kad tai, jog jis yra pasiekiamas viešai atneš daugiau naudos, nei žalos, tad laikau esant verta. Jeigu kažkas ras ką naudingo ar įdomaus - juo labiau puiku, nors tai ir nėra pagrindinis tikslas.

Įkvėpimas

Mintis daryti kažką panašaus, mane persekioja jau porą metų, tačiau visą tą laiką taip ir neišgryninau tikslaus koncepto. Tačiau įkvėpimas ir aiškumas pagaliau atėjo, kai suradau bendraminčių:

A Portrait of J. Random Hacker

Although high general intelligence is common among hackers, it is not the sine qua non one might expect. Another trait is probably even more important: the ability to mentally absorb, retain, and reference large amounts of ‘meaningless’ detail, trusting to later experience to give it context and meaning. A person of merely average analytical intelligence who has this trait can become an effective hacker, but a creative genius who lacks it will swiftly find himself outdistanced by people who routinely upload the contents of thick reference manuals into their brains.

Contrary to stereotype, hackers are not usually intellectually narrow; they tend to be interested in any subject that can provide mental stimulation, and can often discourse knowledgeably and even interestingly on any number of obscure subjects — if you can get them to talk at all, as opposed to, say, going back to their hacking.

Hackers are generally only very weakly motivated by conventional rewards such as social approval or money. They tend to be attracted by challenges and excited by interesting toys, and to judge the interest of work or other activities in terms of the challenges offered and the toys they get to play with. - Jargon File 4.4.7